Obec Hrušová

Vyhledávání:

 

 Svoz komunálního odpadu

 

 Svozový den:
 PÁTKY V LICHÝCH TÝDNECH
 (počínaje 7. 1. 2022) 


 SVOZ VELKÉHO ODPADU:

 12. 9. 2023

Zájmová sdružení

Počasí v Hrušové


Projekty

publicity-1-220

publicity-2-220

TJ SOKOL Hrušová - historie

PDF

TJ SOKOL HRUŠOVÁ

 

HISTORIE

 

Založení jednoty

     Dne 12. 12. 1912 se konala ustavující schůze, kterou zahájil starosta zařizujícího výboru br. Václav Valenta a úkol, směr a cíl Sokolstva přednesl br. Fr. Nimbus, náčelník Sokolské jednoty vysokomýtské, která se stala naší mateřskou jednotou.

 

Volby

     Starostou jednoty byl zvolen br.Alois Říha, místostarostou br.Václav Jůva, náčelníkem br.Václav Kvapil, jednatelem br.Ant.Novotný, členové výboru Josef Kroulík, Vincenc Voženílek, Václav Valenta.

 

První členové

     Prvních členů se přihlásilo 27, z toho 7 se přihlásilo jako cvičících.

 

Období 1.světové války

     V tomto období byla činnost sokolských jednot zastavena, hlavní příčinou této skutečnosti bylo to, že mnoho členů bylo povoláno do vojenské služby (někteří se bohužel již nevrátili), tělocvičny sloužily jako lazarety a podobně. V r. 1917 bylo zahájeno pátrání po všech župách a sokolských jednotách, kde byly zabavovány písemnosti, protokoly, pokladní, knihy a ostatní majetek. Ani naší jednotě se to nevyhnulo a tento úkol provedl policejní rada z Prahy se dvěma zřízenci.

 

Ženský odbor

     Dne 6. 11. 1918 byla obnovena činnost naší jednoty a byl utvořen ženský odbor, který čítal 15 sester sokolek. V této době měla jednota 33 bratří a 15 sester. O rok později již jednota čítala 42 mužů, 26 žen a 16 žáků, 14 žákyň.
 
joomla templateinternet security reviews

Mobilní rozhlas

mobilní rozhlas

© Obec Hrušová, powered by bm_cz
University template joomla by internet security review