Obec Hrušová

Vyhledávání:

 

 Svoz komunálního odpadu

 

 Svozový den:
 PÁTKY V SUDÝCH TÝDNECH
 (počínaje 15.1. 2016) 

Zájmová sdružení

Počasí v Hrušové


Dopravní portál

banner_doprava

Vodníkova nevěsta - pozvánka na divadlo PDF

V sobotu 18. února od 17 hodin v hrušovské sokolovně

sehraje Divadelní spolek Šembera Vysoké Mýto

pohádku pro velké i malé Vodníkova nevěsta.

Vstupné dobrovolné, pořádá Hrušovský spolek a Obec Hrušová.

Všichni jste srdečně zváni.

 
Stanislav Fendrych PDF

Dodate k životopisu:

   Dokončil svá studia v třicátých letech na Litomyšlském ústavu. Působil ještě v Řepnikách, ve Svařeni, v Knířově, v Ostrově, na Libavě u Olomouce – u řeckých dětí. Toto umístění bylo pro něj trestem z pozice politické, ale z osobního pohledu velkým životním ziskem, jak sám říkal. Dále pracoval v propagaci v Karose, kde se seznámil s řadou umělců a obohatil se získáváním povědomí o technických možnostech, tak důležitých ve výtvarném umění. Jeho základní technika byl kolorovaný akvarel, ale i akvarel, vajíčková tempera, olej, kombinované techniky včetně pastelu, tužky, perokresby, linorytu, koláže látkové i jiné, nejrůznější tisky, dřevořezby, figurální práce se dřevem….

   Žil celý život sám, ale nebyl osamělý, stále se pohyboval v kruhu své rodiny, kterou všemožně podporoval jak prací, tak mentálně a rodina byla pro něj velkou posilou a zdrojem inspirace. Měl velký okruh přátel a srdečné vztahy se sousedy a obyvateli obce Hrušová a navázal přátelství na svých pracovních štacích. Stále se stýkal se svými kolegy – pedagogickou gardou působící na Vysokomýtsku, Novohradsku, Choceňsku a Litomyšlsku. Pravidelně se scházel se svými spolužáky až do posledního roku života, přátelství, která navázal, byla pevná a hluboká, včetně rodin svých přátel, které zahrnoval svojí přízní a pomocí. Jeho přítelkyně akademická malířka Jaroslava Hýžová ,  malířka Valašska, akademická malířka Vrbatová, pocházející z Vysokého Mýta a působící ve Dvoře Králové a sochař Korejs. Tito lidé ovlivnili svým dílem jeho tvorbu, nejvíce však byla jeho tvorba závislá na potřebách denního života, které jako výtvarník vnímal. Namaloval například sérii sedmi obrazů - vajíčkových temper na dřevo - , kde zachytil dnes již neexistující stavby v Hrušové. Každá jeho  novoročenka byla pohlazením na duši a byla originálně zpracovaná. Byl hlavní oporou hrušovského divadelního souboru, který zde působil a namaloval všechny kulisy a potřebné rekvizity. Minimálně dvakrát pracoval v obci Hrušová jako učitel, ale z politických důvodů nebylo možné, aby zde setrvával. V poslední životní etapě všemožně podporoval mateřskou školu v Hrušové.

Další v níže uvedených odkazech
hrusova.cz/www/images/stories/Proslov p_ Kuthan.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Proslov L_Chalupová.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Zpráva o nejkratší výstavě.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Zamyšlení Míla M.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Nákres dřevořezeb.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Plakát.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Školní divadlo.pdf
hrusova.cz/www/images/stories/Stanislav Fendrych.pdf
 

 
Vzpomínka na Stanislava Fendrycha PDF

Vážení a milí přátelé

   Dne 13.10.2009 budeme vzpomínat na již sté výročí narození pana učitele Stanislava Fendrycha, který si vysloveně přál, aby jej rodina a přátelé oslovovali „Úča“.  Žil se svou rodinou v obci Hrušová, kde se také narodil a z které odcházel jen krátkodobě na své „štace“. Říkal: „já jsem měl možnost a nabídky pracovat a žít jinde, ale nevydržel bych bez Hrušové. Ale je mi tady nejlépe, od těch lidí a od přírody, od toho všeho se nemohu odloučit….“.

Více v sekci "Hrušovský spolek"

 
Beseda o místní železnici. PDF
Dne 22.4.2009 proběhla  beseda o místní železnici, kterou nás provázel pan Jiří Rokos. Historie vzniku a provozu trati Choceň - Litomyšl byla doplněna ukázkami historických dokumentů, jízdenek a dalších předmětů ze sbírky přednášejícího. V průběhu přednášky byly zodpovězeny i dotazy účastníků.
 
HRUŠOVSKÝ SPOLEK PDF
V závěru roku 1999 byl v obci Hrušová založen Hrušovský spolek s cílem navazovat na místní tradice a ve spolupráci s dalšími organizacemi, spolky a jednotlivci rozvíjet kulturně společenské podmínky v obci a chránit přírodu a krajinu, ve které žijeme.
Celý článek...
 


joomla templateinternet security reviews

Odběr novinek

Chcete pravidelně dostávat informace do vaší e-mailové schránky? Zanechte nám zde svoji adresu >>

© Obec Hrušová, powered by bm_cz
University template joomla by internet security review